Bilkent Kütüphanesi Ek Binası

künye
Proje OfisiErkut Şahinbaş Mimarlık, Kural Mimarlık
EkipErkut Şahinbaş, İlhan Kural
KonumAnkara, Türkiye
TürEğitim, Kütüphane
Yıl19931995
Alan
ÖdülUlusal Mimarlık Ödülü (1996)
AçıklamaBilkent Kütüphanesi binası, mevcut kütüphane bloklarının  yetersiz  kalması nedeni ile ana kütüphane işlevini yerine getirmek üzere 600,000 kitap kapasiteli olarak tasarlanmıştır. Gerek üzerinde bulunduğu yapı adasının köşesinde yer  alması, gerekse de kampus girişinde çok önemli bir noktada bulunması nedenleri ile yapı, kampus girişini vurgulayıcı yarım dairesel bir formla ele alınmış ve eski binaya birinci kattan  şeffaf bir örtü ile bağlanmıştır. Yapının bu yelpaze formu, okuma salonlarının işlevine de uygundur. Okuyucu masalarının yelpazenin dışında doğal ışığa yakın olması, kitap raflarının iç kısımda kontrol altında bulunması arzulanan bir niteliktir. Yeni yapıya, eski ve yeni blokları ayıran bir yaya allesinden girilmektedir. Girişte yer alan atrium, yarım dare formundaki okuma salonları ile idari ofisleri bağlayıcı bir mekan oluşturmaktadır. Bu atriumun, gerek tepe ışıkları, gerekse de atriumun formuna uygun merdivenleri ve kullanılan malzemeleri ile bir kütüphane yapısının klasik anlamda görkemini yansıtması arzulanmıştır.

İki katı kottan kazanılan bodrum olmak üzere, toplam beş katlı olan Kütüphane Binası’nın giriş katında referans kitaplığı ve rezerve bölümleri, birinci katında süreli yayınlar ve müdüriyet, ikinci katında ise kitap okuma salonları ile referans bilgisayar terminalleri bulunmaktadır. Birinci bodrumda sergi salonu, Halil İnalcı Salonu, Değerli Eserler Salonu, US Government Documents Salonu, Körler Salonu ve Görsel-işitsel Bölüm; alt bodrumda ise kitap deposu ve teknik merkez yer almaktadır.
Fotoğraf
Kaynakhttps://www.erkutsahinbasmimarlik.com/ , http://www.ilhankural.com/ , http://www.mo.org.tr/ , Mimarlık Dergisi 1996 (270)