Bursa Halkevi

künye
Proje Ofisi
EkipMünevver Belen
KonumBursa, Türkiye
TürKamu, Halkevi
Yıl1937
Alan
ÖdülUlusal Yarışma Ödülü
AçıklamaMüsabakada yeni yapılacak binanın mevcut Parti binası ile uygun bir şekilde tanzimi ve Halkevi’nin inşasından sonra Parti binasının buraya bağlanmasının temini şart olarak konulmuştu. Halkevi kısımlarını zorlukla istiap eden arsa üzerine yapılacak binanın yanında mevcut diğer bir bina ile bağlanmasının halli müsabıkları epey yormuştur. Projelerde Parti binası cephesinin tadil edilerek Halkevi ile bir bina gibi ayni tesiri yapması için çalışılmıştır.

Müsabakaya sekiz proje iştirak etmiş ve neticede jüri heyeti mimar Münevver Belen ile mimar Abidin Mortaş’ın projelerini birinci olarak seçmiştir. Bina yüz bin liraya çıkacak ve Bursa’nın Halkevi ihtiyacını karşılayacak bir büyüklüktedir.

1937 yılında açılan yarışmada yeni yapılacak Bursa Halkevi binasının, alanda mevcut CHP Binasına bağlanması şartı getirilmiştir. Ancak, Münevver Belen’in bu şartlara uygun olarak geliştirdiği ve birinci seçilen yarışma projesinin Mayıs 1940 tarihinde birinci etabı, daha sonra da ikinci etabı tamamlanan uygulama sürecinde arsada bulunan Parti binası yıkılmış, yeni bina doğu tarafındaki mevcut apartmana bitişik olarak inşa edilmiştir. (Bkz. Polat, 2012, ss.182-185)
Fotoğraf
Kaynak(Arkitekt, 1938/01, Sf. 16-20)