Çamlıca TV ve Radyo Kulesi

künye
Proje OfisiMelike Altınışık Architects
EkipMelike Altınışık, Daniel Widrig, Özge Çağlayan, Tuğba Okçuoğlu, Ayça Yontarım, Tan Akıncı, Begüm Aktaş, İrem Coşkun, Gül Ertekin, Büşra Güler, Çiğdem Nur Kebapçı, Selçuk Kişmir, Thomas Kleinow, Samed Tezgah, Ahmet Ünveren
KonumÇamlıca, İstanbul, Türkiye
TipKentsel, Kule
Yıl2011-2020
Alan29.000 m²
ÖdülUlusal Yarışma Ödülü
Açıklama“Doğal güzelliklerin içinden dinamik ve organik bir form olarak yükselen, fütürist bir karaktere sahip bir yapı bu. Tasarım sürecinin temelinde; bulunduğu yerle kurduğu güçlü ilişki yatıyor. Projenin tasarım hikayesi Küçük Çamlıca Korusu’nda var olan park yürüyüş yolunun, doğal zeminden ince bir çizgiyle ayrılıp giriş kütlesine bağlanarak üst örtüde Adalar-Kadıköy manzarasına bakan seyir yoluna dönüşmesiyle başlıyor.
 
İstanbul TV ve Radyo Kulesi, aslında doğasının bir yansıması. Bulunduğu topografya, yapının formuna yansıtıldı. Kule tasarımının girdilerinin başında hâkim rüzgar yönü, manzara odakları ve iletişim sistemlerinin ana taşıyıcı ile kurduğu güçlü bağ yer alıyor. Herhangi bir kent dokusundan bağımsız bir duruşu var. Gözün pek alışık olmadığı, organik bir yapısı var. Aslen kendi içinde bir simetri aksı var. Önü-arkası yok, simetrinin aksını kullanarak manzaraya göre deforme olma durumu var. Asya’ya bakan yüzü farklı, Avrupa’ya dönük olan kısmı başka.”

Metnin devamına kaynaktan ulaşabilirsiniz.
FotoğrafNAARO
Kaynakhttps://www.melikealtinisik.com/2-index/