Dış Ticaret Merkezi

künye
Proje OfisiEmre Arolat Architecture
EkipEmre Arolat
KonumYenibosna, İstanbul, Türkiye
TürÖzel, Ofis
Yıl19972000
Alan44.500 m²
ÖdülUlusal Mimarlık Ödülü (2002)
Açıklamaİstanbulun iki ana Çevreyolunun kesiştiği Yenibosna bölgesinde ve Atatürk Havalimanının çok yakınında yer alan dış ticaret kompleksi, çeşitli etaplarda inşa edilecek olan ticari ve sosyal amaçlı yapılardan oluşacaktır. 1997 yılının sonunda bu konu ile ilgili olarak sınırlı bir yarışma düzenlenmiş, birinci aşama “ofisler yapısı” Ağustos 2000 tarihinde tamamlanarak kullanıma açılmıştır. 47.000 m2 kapalı alana sahip olan bu yapıda, İhracatçılar Birliklerinin ofisleri ile ortak kullanım mekanları bulunmaktadır.

3 değişik ihracatçı birliği için düzenlenen kare planlı kitlelere iki kat yüksekliğinde ortak kullanımlı bir plazadan ulaşılmaktadır. 280 kişilik bir oditoryum, çeşitli seminer salonları, yemek salonları ve kafeteryalar, sanat galerisi, kütüphane, banka ve çeşitli satış üniteleri de bu plazanın çevresinde yer almaktadır. Galeri katından itibaren üst katlara doğru bireyselleşen ofis bloklarının ortalarında yer alan atriumların yarı saydam üst örtüleri sayesinde, çalışma bölümlerinde doğal gün ışığından azami ölçüde faydalanılmaktadır. Atriumlar aynı zamanda ofisler arasındaki görsel ilişkiyi kuvvetlendirmekte ve akışkan mekanlar yaratmaktadır. Diğerlerine oranla daha yüksek olan orta blokun en üst katında da yöneticilerin ve misafirlerinin kullandıkları sosyal mekanlar yer almaktadır.

Türkiyenin Avrupa Birliği içinde yer alması hedeflenirken, bu yapının, Türkiyenin dış ticaret faaliyetlerinin yönetildiği bir merkez olması düşünülmektedir. Bu nedenle, ülkedeki yapı teknolojisinin en üst düzeyde kullanıldığı işlevsel ve zaman içindeki olası değişimlere olanak tanıyan esnek bir kurgu hedeflenmiştir.
FotoğrafEmre Arolat Architecture
Kaynakhttps://emrearolat.com/ , http://www.mo.org.tr/ , Mimarlık Dergisi 2002 (305)