Doğan Medya Merkezi Ankara

künye
Proje OfisiTabanlıoğlu Architects
EkipMelkan Gürsel Tabanlıoğlu, Murat Tabanlıoğlu
KonumAnkara, Türkiye
TürÖzel, Merkez
Yıl20062008
Alan4,299 m²
ÖdülUlusal Mimarlık Ödülü (2008)
AçıklamaAnkara-Eskişehir yolu üzerinde özgün bir medya yapısı olarak planlanan DMC, Doğan grubuna ait televizyon kanalları ile Hürriyet, Milliyet gazetelerine ev sahipliği yapacak.

Ana kütle, içinde yer aldığı arsanın kare biçimine uyumla, küp formunda tasarlandı. Bu form, cepheden başlamak üzere, farklı kübik biçimlerle ve “küp”ün yeniden şekillenmesiyle zenginleştirildi. Küp biçiminde tekrarlanan eklemelerle ilave hacimler elde edildi ve yine aynı formda içeri çekilmelerle binaya hareket kazandırıldı.

Farklı açılardan ve uzaktan görünüşüyle de iddialı ve güçlü bir algılaması olan yapının perfore metalden imal edilen, değişik oranlarda ve açılarda yerleştirilen cephe giydirmeleri iletişimin herkes için olduğuna bir gönderme ile Braille alfabesini anımsatıyor.

Topografyanın yönelimlerine uygun olarak modüllerin kazandığı yumuşak eğimli açılar ön cephelerde ve güney-kuzey aksında hareketliliği arttırıyor.

Saydamlık bağlamında samimi bir yapı olan DMC, güçlü bir iç-dış ilişkisi sağlıyor ve binanın iç mekanlarının sınırlarını dışından da okunabilir kılıyor. Çevresi ile bütünleşen bina aynı biçimde kentsel görünüme açılıyor.

Galerilerin etkin kullanımı ve planlaması sayesinde 7 kata ulaşan betonarme yapıda yaratılan ara katlarda ekstra faaliyet alanları kazanılıyor. Modüler kurgu planlamaya esnek bir altyapı oluşturuyor. İç formları çelik elemanlar destekliyor.
İki katlı yeraltı garajına ek olarak L-biçiminde bir açık otopark binanın iki cephesinde yer alıyor. Teknik altyapı ve donanım birinci bodrum kata yerleştiriyor ve diğer depolama gereksinimleri de bodrum katlarda çözülüyor. Teknolojik olanaklar ve sağlıklı altyapısı ile bina kullanım, işletme ve bakım kolaylıkları sağlıyor.

Ödül Metninden: “Sınırlı bir kentsel parsel dokusu içinde, gerek imar kısıtlarını aşmaya, gerekse kurumsal bir kimlik oluşturmaya yönelik olarak, yapı dilinin yalın ve özgün bir çift cidar içinde ele alınması, inşai malzemelerin özgün ve yaratıcı kullanımı ve iç mekân kaliteleri nedeniyle, Sayın MELKAN GÜRSEL TABANLIOĞLU ve MURAT TABANLIOĞLU’nun DMC ANKARA yapısına YAPI DALI Başarı Ödülü verilmiştir.”
FotoğrafTabanlıoğlu Architects , Thomas Mayer
Kaynakhttps://www.tabanlioglu.com/ , http://mo.org.tr/ , Mimarlık Dergisi Mayıs-Haziran 2008, 341