Doğramacızade Ali Paşa Cami

künye
Proje OfisiErkut Şahinbaş Mimarlık
EkipErkut Şahinbaş, Oya Caymaz
KonumBilkent, Ankara, Türkiye
TürKültür, Cami
Yıl20052008
Alan4.500 m²
ÖdülTSMD Ödülü (2006-2008)
Açıklama“Cumhuriyet dönemi tarihini barındıran Ankara kentine, mimarlık estetiği açısından olumlu katılımları ve tutumları nedeni ile ödüle layık görülmüştür.”

İhsan Doğramacı tarafından babası Doğramacızade Ali Paşa adına yaptırılmıştır. Erkut Şahinbaş’ın mimarı olduğu Türkiye’nin ilk teknolojik camisi sadece ibadet hizmeti vermemektedir. Resim sergisi, konser ve seminerlerin yapılacağı cami, Osmanlı’da olduğu gibi hem ibadet, hem de kültür merkezi şeklindedir. Seminer salonlarının ikisi, talebe göre sinagog ve kilise olarak kullanılacak şekilde tasarlanmış, böylece binanın 3 semavi dine birden hizmet edebilmesi sağlanmıştır.

Bir otoparkı ve geniş bir yeşil alanı kapsayan 50 dönümlük arazi üzerinde, 4500 metrekare kapalı alana kurulan, iki yıl süren yapımı 15 milyon dolara mal olan cami, 26 Eylül 2008 Cuma günü açılmıştır.

Doğramacızade Ali Paşa Camisi’nde akıllı bina sistemi uygulanmıştır. Caminin aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri bilgisayar kontrollü organize edilmekte, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri namaz vakitlerine göre çalışmaktadır. Yapılacak programa göre ısıtma ya da soğutma sistemi ile havalandırmayla ilgili sistemler namaz vaktinden 30-45 dakika önce devreye girmektedir.

İhsan Doğramacı’nın 25 Şubat 2010 tarihinde vefatından sonra 28 Şubat 2010 tarihinde caminin arka tarafında bulunan anıt mezara defnedilmiştir.
 
FotoğrafErkut Şahinbaş Mimarlık
Kaynakhttps://www.erkutsahinbasmimarlik.com/ , https://www.tsmd.org.tr , http://www.sera.com.tr/