Gürel Ailesi Yazlık Evi

künye
Proje Ofisi
EkipSedat Gürel
KonumDalyan Köyü Yolu, Çanakkale, Türkiye
TürÖzel, Konut
Yıl19681971
Alan1.000 m²
ÖdülAğa Han Mimarlık Ödülü (1987-89)
AçıklamaMimarın başta gelen düşüncesi peyzaja ve doğal çevreye saygı ve yapıları çevreyle uyumlu olacak biçimde yerleştirmektir. Bozcaada’nın (eski adıyla Tenedos) karşısında yer alan ve plaja kadar inen bu eğimli kayalık alanda çok sayıda zeytin, çam ve meşe ağacı bulunmaktadır. Konut arsa üstüne dağıtılmış ve yüksek bir duvarla çevrelenmiş yedi üniteden oluşan bir yapılar kümesidir. Bu yapılar iki yaşam ünitesi, dört yatma ünitesi ve bir ortak servis (gara j ve bakım) ünitesinden oluşmaktadır. Bu dağılım yaşama alanları olarak kullanılan açık mekânla r yaratmaktadır. Tüm düzenleme içinde yaşayanların açık ve kapalı mekânları günün saatlerine veya yaptıkları işlere göre kullanmalarına olanak sağlayarak geleneksel bir köyü küçük ölçekte yaratmak amacıyla yapılmıştır. Yedi ünite farklı boyutlardadır: He r bir yaşam ünitesi bir mutfak, 1-5 kişiyi barındırabilen uyuma üniteleriyse birer banyo içermektedir. Açık ve kapalı mekânların mobilyası yerel malzemeden yapılmıştır ve strüktürlerin ayrılmaz bir parçasını oluştururlar. Özgün bitki örtüsü bahçedeki yerinde bırakılmış ve çeşitli üniteleri birbirine bağlayan patikalar çakıl taşlarıyla kaplanmıştır.
Bu proje yerel yapım tiplerini yorumlamakta ve geleneksel form, ayrıntı ve malzemelerini (ahşap tavanlar, kiremit çatılar ve beyaz kireç badanalı kaba sıva) kullanmaktadır.

Ağa Han Jüri Değerlendirmesi

Bu yazlık ev duyarlı, akılcı ve gösterişten uzak bir yaklaşımla çevreyle yapının eşit derecede önem taşıdığı bir mimarlık diyalogu oluşturmaktadır. Yaşam fonksiyonları her biri kendi içinde bir bütün oluşturan bileşenlere ayrılmış ve evle bahçe Ege kıyılarına bakan çok güzel bir alanda insancıl ve sakin seçimlerle yerleştirilmiştir. Mekânların yan yana konuluşu, olanakların ekonomikliği ve yerel yapımın sadeliği ilkeleri pek çok kullanım ve mekâna örnek olabilir. Gerçekten de bu yapı doğa ve hümanizmi n ilk sırayı aldığı bir sanat eseridir.
FotoğrafReha Günay
Kaynakhttps://www.akdn.org/ , Mimarlık Dergisi 1989-04 (236)