İyziPark

künye
Proje OfisiAhmet Alataş Workshop
EkipAhmet AlataşEmre AçarGabriella CollaciccioAlexander HolzmannAli BayramerZafeira KampouriTanju CoşkunElif ÇağlayanMeltem Kanatlarlı ErtürkPınar GülpınarAyşen Duman TanerSerap BilgenBilge Akçaoğlu
KonumÜsküdar, İstanbul, Türkiye
TürÖzel, Ofis
Yıl20142020
Alan6.000 m²
ÖdülTSMD Ödülü (14. Dönem)
Açıklamaİstanbul Altunizade’de yer alan İyziPark/İyzico projesi altı bin metrekare büyüklüğündeki yeşil bir yaşam alanı içerisinde yer alan dört bina olarak Ahmet Alataş Workshop (AAW) tarafından tasarlanmış ve arazi ağaçlandırılmıştır. AAW binanın kullanıcılarının kendilerini mutlu hissetmelerini sağlayacak, yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini arttıracak bir kampüs tasarlamayı hedeflemiş.

Binaları içerisinde barındıran yeşil yaşam alanı ve peyzaj tasarımının AAW’ye ait olduğu yerleşkede tek katlı bir giriş ve güvenlik yapısı (D Blok), fitness, mescit ve soyunma odalarının içerisinde yer aldığı iki katlı bir bina (A Blok), toplantı, seminer odaları ve cafenin içerisinde yer aldığı iki katlı diğer bir bina (B Blok) ve çalışma ofisleri ile yemekhane, rekreasyon alanını içerisinde barındıran ana bina olarak (C Blok) yer alıyor.

Yapıların toprak altındaki alanlar ile birlikte toplam büyüklüğünün yaklaşık olarak.8.000 m2 ye ulaştığı yerleşkede A ve B Bloklar altında üç bodrum kat, C Blok altında ise iki bodrum katı yer almaktadır.

Yapıları tamamının taşıyıcı strüktürü çelik olarak tasarlanmış. Çelik strüktür tasarımı ve optimizasyonu Werkraum ve Ahmet Alataş Workshop tarafından gerçekleşen yapılarda, döşemelerin ön germeli ve boşluklu beton plaklar (Yapı Endüstri Merkezi) kullanılarak tasarlanması ile büyük açıklıkların çok daha ekonomik olarak geçilmesi, asgari çelik kullanımı ve önerilen karma sistem betonarme bir bina ile kıyaslandığında son derece ekonomik şekilde betonarme bir bina ile benzer fiyatlara mal olması hedeflenmiştir. Projede bu hedefi tutturulmuş, çelik bir yapının tüm avantajlarına ve özelliklerine sahip karma yapılar betonarme yapılar ile aynı fiyata inşa edilmişlerdir. Kalıp kullanmadan çelik konstrüksiyon üzerine prefabrik ön germeli panellerin dizilmesi ile her binanın döşemelerinin tamamı birer gün içerisinde yerleştirilmiş, döşemelerin deprem ve diğer yanal yüklere karşı rijitliğe sahip olmaları için çelik kirişler üzerine kaynaklı, yapı için özel olarak geliştirilmiş bağlantı detayları döşeme panellerinin üzerindeki taping betonu içerisindeki donatılar ile ilişkilendirilmişlerdir.

Narin bir taşıyıcı strüktüre sahip üç katlı ana binanın kullanıma açık olan teras çatısında, taşıyıcı strüktür olarak metal kaset sistemi kullanılarak yapıya etki eden deprem yüklerinin azaltılması hedeflenmiştir. Taşıyıcı strüktür yapıların tamamında moment almayacak şekilde tasarlanmış, yanal yükler diagonal çelik yapı elemanları ile yapıların temellerine aktarılmışlardır. Strüktür tasarımında yürürlükteki tüm şartname ve yönetmelikler dikkate alınmıştır. Yapıların cephelerinin tamamı AAW tarafından tasarlanmış, cam cephe sistemleri ile tamamen geçirgen olarak giydirilmişlerdir. Zemin katta yer alan cam cephelerde hareketli elemanların kayar olarak açılarak zemin katların kesintisiz olarak bahçe ile bütünleşmesi hedeflenmiş, birinci ve ikinci katlardaki hareketli cephe elemanlarının dışarıya doğru vasistas olarak açılması tercih edilmiştir.

Yapılarda çatı terasları terasa açılan merdiven evi yapılarından kurtarılmış, merdiven üzerinde teras zeminine sıfır oturan AAW tasarımı on metrekare büyüklüğündeki cam kapakların hidrolik bir kol vasıtası ile hareket ettirilmesi ile kullanıcıların terasa ulaşması sağlanmıştır. Yapılarda ısı kontrolünü sağlamak ve güneş enerjisini verimli şekilde kullanmak maksatlı olarak cam cephelerden yaklaşık olarak 100 cm dışarıda gerdirilmiş metal malzeme ile ikinci bir kabuk tasarlanmıştır. Gerdirilmiş metalin göz aralıkları ve yönleri kışın güneş ışığını daha fazla içeri alacak, yazın ise güneş ışınlarını yansıtarak yapıları sera etkisinden koruyacak şekilde seçilmiştir.
FotoğrafAli Bekman, Ahmet Alataş
Kaynakhttp://www.ahmetalatas.com/ , Çelik Yapılar S:858 218