Mersin Deniz Ticaret Odası

künye
Proje OfisiArıkoğlu Arkitekt
EkipKaya Arıkoğlu
KonumMersin, Türkiye
TürÖzel, Oda
Yıl19992002
Alan650 m²
ÖdülUlusal Mimarlık Ödülü (2004)
AçıklamaMersin limanı için deniz ticaretini teşvik etmek amacıyla MDTO (Mersin Ticaret Odası) kurulmuştur.  Site, Akdeniz’in kenarında, Mersin Hilton Hotel’in bitişiğinde yer almaktadır. Binanın yüzü denize dönük, uluslararası ticaret için bir geçit anlamına geliyor ve aynı zamanda onu bir kentsel dönüm noktası olarak belirtmek için şehre dönük.  Bu nedenle tasarım, birbirinden çok farklı iki ana cephe geliştirmiştir. İnönü Bulvarı’na bakan kuzey cephesi yerel kireçtaşı ile kaplanırken, denize bakan güney cephesi tabandan tavana camla tamamen açık. Bu doğal ikiliğin çözümü, planımız için önemli bir belirleyiciydi.
 
Binanın görüntüsü, sade klasisizmden kaçınırken çağdaş stili simgelemeyi amaçlıyor. Bunu akılda tutarak, açık teknolojik kesinlik elde etmek istemedik. Bunun yerine, mütevazı düzeyde işçilik ve malzeme maliyetini belirleyen bütçe sınırlarımızı kabul ettik.
 
Binanın plan ve kesitleri, kamusal alan ve iç çalışma alanı ayrımına göre düzenlenmiştir. Zemin seviyesindeki halka açık oditoryum, aydınlatma ve akustiği kontrol etmek için kireçtaşı ile kapatılmış ve kaplanmıştır. Sağlam oditoryumun oluşturduğu taş yapı kaidesi, ön giriş revak/lobi ve sirkülasyon alanlarını tanımlayarak üst kotlara kadar devam ediyor. 
Giriş sırası kaldırımdan başlar ve binaya bir köprü ile bağlanır. Giriş, sirkülasyon ve merdiven holünün tümü, üst idari ofislere devam eden ve nihayet çatıdaki gözlem güvertesinde sona eren sergi alanları haline geliyor.
 
Beton çerçeve yapısal sistem, iç gereksinimleri karşılamak için planda basit ve simetrik tutulur. Ofis planı, 4.20m X 7.20m ve 4.20mx 3.60m yapısal bölmelere sahip 60cm X 60cm’lik bir modül üzerinde düzenlenmiştir. Kuzey tarafında 1.50 m’lik konsol, taş pasaj tarafından tanımlanan bir giriş revağı görevi görür. Bu pasaj, bulvardan bir filtre görevi gören ve “perdesini” yapısal bir hafiflik yokmuş gibi güçlendiren taş akranlarında düzensiz bir kaymaya sahiptir. 
Güney, doğu ve batı cephelerini saran tamamen cam perde duvarlar, sürekli 1.50 m’lik bir konsol ile gölgelenmiştir. 
İç yatay panjurlu ısıcam, gün ışığı kontrolü sağlar. Klima üniteleri tavan plenumlarına yerleştirilmiştir ve imarda esneklik sağlayacak şekilde konumlandırılmıştır. Harici ısı pompaları çatıda bulunur.
 
Bina, yerel imar yönetmelikleri tarafından tanımlanan basit bir mimari geometri ile standart düzeyde bina sistemlerini entegre etmeye çalışır. İnşaatta daha yüksek düzeyde gelişmişliğe açık olmayabilecek bir çevrede inşa edilebilecek mimari için bir vaka yapılmıştır.
FotoğrafArıkoğlu Arkitekt
Kaynakhttps://www.arikoglu.com.tr/ , http://www.mo.org.tr/