Müze Salon

künye
Proje OfisiArgos Yapı
EkipAslı Özbay, Hakan Mahirlioğlu, Ayşe İpek Aysu, Coline Gauthier, Ayşe Pınar Girgin, Valeska Wegner
KonumUçhisar, Nevşehir, Türkiye
TürKültür, Müze
Yıl20142017
Alan400 m²
ÖdülUlusal Mimarlık Ödülü
AçıklamaMüze-Salon, Argos in Cappadocia otelin restorasyonlar yoluyla Uçhisar ve bölgeye kazandırdığı yeni bir toplanma mekânı. Ocak 2018’den bu yana kullanılmaya başlayan salon, zemininde tarihî bir bezirhanenin değirmen yataklarını ve katır kanallarını sergiliyor. Harap durumdaki bir alanın içinde kalan iki yıkılmış evin izlerini sürerken muhtemelen Osmanlı dönemine ait, çatısı kaya blok olan tarihî bir endüstri yapısı ile karşılaşılmasının ardından proje bu bezirhane detaylarının herkes tarafından görülebileceği bir ortak kullanım alanına dönüştürüldü.

Argos in Cappadocia Otel’in Uçhisar’a kazandırdığı yeni bir çok amaçlı salon/toplanma mekânı olan Müze Salon, 2018 yılı başında hizmete girerken, köyün bilinmeyen geçmişine dair önemli bir mekanın ortaya çıkarılmasına da vesile olmuştur. Uzun yıllardır harap durumdaki bir alanın içinde kalan iki yıkılmış evin izlerini sürerken bulunan kaya oyma Bezirhane’nin izleri, köyün bu bölümünde bir zamanlar önemli bir endüstriyel üretim tesisi olduğunu ortaya koymuştur. Antik Bezirhane mağarasının üzerindeki kaya bloğun çökmesi nedeniyle kullanım dışı kaldığı düşünülen mekandan geriye kalan katır kanalları, değirmen yatakları, 2 değirmen taşı ve bir büyük seramik küp, bugün kamusal kullanıma açık bir alan olarak kullanılmakta olan yapının içinde sergilenmektedir. Zemin kotundaki kamusal kulanım alanlarının üstünde 2 odanın yer aldığı karma işlevli bu yapı, 400㎡ kullanım alanına sahiptir. Müze Salon 2018 yılında Ulusal Mimarlık Ödülü, Turgut Cansever Ödülü ve Türkiye Mimarlık Seçkisi programlarında ödüle layık görülmüş ve çok sayıda mesleki yayında yer almıştır.

Ödül Metninden: “Kapadokya Uçhisar’da bölgenin mevcut topografyasına uyumlu, uzun yıllardır süren çalışmaların farklı aşamalarında ortaya çıkarılan yer altındaki tarihî yapıları projeye bütüncül bir dille entegre eden bir sürecin parçası olan ve konaklama amaçlı kullanılan yapı dokusuna yeni eklemlenen Müze Salon ve Suitler’in başarılı çözümü nedeniyle…”
FotoğrafHasan Galip Temur, Argos Yapı Arşivi
Kaynakhttps://www.argosyapi.com/ , http://mo.org.tr/ , Mimarlık Dergisi Mayıs-Haziran 2018, 401