NoXX Apartmanı

künye
Proje OfisiCM Mimarlık
EkipCem Sorguç, Sezin Ergene, Elvan Çakıt, Tolga Yağlı, Amina Rezoug, Deniz Gezgin
KonumBeyoğlu, İstanbul, Türkiye
TürÖzel, Konut
Yıl20112013
Alan128 m²
ÖdülUlusal Mimarlık Ödülü (2014)
AçıklamaCihangir semtinin dar ve çıkmaz sokaklarından birinde yer alan Noxx  Apartmanı, bulunduğu konumda konvansiyonel yöntemlerle betonarme inşaat yapmanın güçlüğü ve inşaatın kısa sürede tamamlanma zorunluluğu gibi nedenlerle, bölgenin nadir kalan yüzyıl başı yapı karakterine de bir atıf niteliğinde çelik strüktürle inşa edildi.

Yapının toprak altında kalan kısmı betonarmeden, diğer katları ise çelik konstrüksiyon katmanlar halinde kuruldu.  Çelik strüktürle kompozit formatta tasarlanan konstrüksiyon, sıva, boya veya kaplama malzemesi kullanılmayarak hem içerden hem de dışarıdan okunur kılındı.

Bir cephesinden yanındaki binaya yapışık olan apartmanın mevzuat gereği sağır duvar olarak inşa edilen ikinci cephesi tamamen çelik konstrüksiyon üzerine -arasında izolasyon malzemeleri bulunan- çift cidar tuğla yanak duvar olarak kurgulandı. Cephede yer yer taşma yapacak şekilde tasarlanan, özel imalatla üretilen ve doğal bir doku yaratarak döşenen tuğlalar, günün değişik saatlerinde yarattığı farklı uzunluklardaki çizgisel gölgelerle yüzeyde yeknesaklığı önleyen unsurlar oldu. Bu çıkmalar aynı zamanda kuşlar tarafından tünek alanı olarak da kullanılmaya başlandı.

Sokağa bakan ön cephe ve bahçeye bakan arka cephe ışıktan maksimum ölçüde yararlanmak için geniş açıklıkların bırakıldığı, dar, adım balkonlarına açılan yaşam alanlarının konumlandırıldığı bölümler oldu.

Bölgedeki yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına uygun olarak, ikisi çatı dubleksi, biri bahçe dubleksi olmak üzere, büyüklükleri  60 – 70 m2 arasında değişen 7 stüdyo daireden oluşan Noxx Apartmanı, wi-fi, yangın ve hırsız ihbar sistemlerini içeren alt yapısıyla yarı-akıllı bir bina olma özelliği taşıyor.
FotoğrafCemal Emden, Berin Gür
Kaynakhttp://cmmimarlik.com.tr/ , http://mo.org.tr/ , Mimarlık Dergisi 383 “Temas”ın Brütal İfadeleri: NoXX Apartmanı